БЕЗПЛАТЕН ДОКУМЕНТ |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 2-356 от 17.05.2022 г. Относно: Прилагане на на чл.189б, ал. 2, т. 8 от ЗКПО
Публикувано на 02.12.2022
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
Закупен е актив (машина), чиято функционалност и характеристики са подобрени в сравнение с тези на аналогичен притежаван от предприятието към момента на покупка. Впоследствие предприятието се е освободило чрез продажба или бракуване от притежавания преди това актив. Посочено е, че са спазени всички останали условия за преотстъпване на корпоративен данък.
Въпросите Ви, които касаят прилагането на чл.189б, ал. 2, т. 8 от ЗКПО са следните?
Доколко новозакупеният актив ще се счита за заместващ съществуващия, предвид подобрените му характеристики и производителност?
Колко време следва да работят успоредно съществуващият и новозакупеният актив, преди да можем да се освободим от съществуващия, независимо дали с продажба или с бракуване, за да се счита за приемливо, че разпоредбата на чл.189б, ал. 2, т. 8 е спазена, т.е. активите не заместват съществуващи?
Националната агенция за приходите (НАП) организира разясняване на данъчното и осигурителното законодателство в рамките на своите функциите и правомощия. Част от запитването Ви е насочена към проучване становището на НАП относно данъчните ефекти във връзка с посочени различни хипотези и в този смисъл има характеристиките на искане за правна консултация, което е извън правомощията на НАП. Въз основа на гореизложеното Ви уведомявам, че изразявам само принципно становище по поставените въпроси. Възможно е факти и обстоятелства, които могат да бъдат уточнени единствено в рамките на производство по извършване на проверка или ревизия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, да дават основание за данъчно третиране, различно от изложеното по-долу.
С разпоредбата на чл. 189б, ал. 2, т. 8 от ЗКПО е определено, че не е допустимо активите, в които се инвестира преотстъпеният корпоративен данък да заместват съществуващи активи.
В закона не е дадено определение кога се счита, че даден актив замества съществуващ такъв, както и липсват критерии, по които да се извършва преценка.
В Регламент (ЕО) 1857 на Комисията от 15.12.2006 г. (отм.), в чл. 2, т. 17 е посочено, че „заместваща инвестиция” означава инвестиция, с която съществуваща сграда или машина или части от нея само се заменя с нова, съвременна сграда или машина без увеличение на производствения капацитет с минимум 25 % или без фундаментална промяна на характера на производството или на използваната технология.
В новия Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията от 25 юни 2014 година относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС) 1857/2006, както и в Насоки на Европейския съюз за държавната помощ в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони няма определение на понятието „заместваща инвестиция“. Независимо от липсата на конкретно определение при преценката на обстоятелството дали новозакупените активи заместват съществуващи такива, следва да се съобразят предвидените от чл. 14, § 3 от Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията цели на инвестициите. Те трябва да преследват най-малко една от следните цели:
а) подобряване на общата производителност и устойчивост на земеделското стопанство, по-специално чрез намаляване на производствените разходи или подобряване и пренасочване на производството;
б) подобряване на природната среда;
в) създаване и подобряване на инфраструктурата, свързана с развитието, приспособяването и модернизирането на селското стопанство;
г) изпълнение на целите в областта на агроекологията и климата;
д) възстановяване на производствения потенциал, засегнат от природни бедствия или неблагоприятни климатични събития.
В ЗКПО при действието на схемата за преотстъпване на корпоративен данък до 2014 г., а след това е запазено условието новите активи, които се придобиват с преотстъпен данък, да не заместват съществуващи активи. Ето защо дефиницията на „заместваща инвестиция”, дадена в чл. 2, т. 17 от Регламент 1857 (ЕО)2006, би могла да се приеме за приложима за целите на чл. 189б, ал. 2, т. 8 от ЗКПО, като се има предвид, че по своето съдържание тя е абсолютно идентична с предходната т. 5, ал. 2, чл. 189б от ЗКПО (в сила от 08.03.2011 г. до 31.12.2014г.).
На основание изложеното, за да се определи дали даден актив (машина) се явява заместващ актив на съществуващ такъв, следва да се направи обстоен анализ и да се отговори на въпроса какво е увеличението на производствения капацитет на предприятието спрямо този, който е бил реализиран при използването на предходния актив.
Считам, че предприятието следва да направи анализ, като се ползват експертни познания и техническите характеристика на активите относно преценката дали е налице фундаментална промяна на характера на производството или на използваната технология или увеличение на производствения капацитет за постигането на целите на Регламент (ЕС) №702/2014 на Комисията. В този смисъл смятам, че момента и начина на освобождаване от притежавания преди това актив няма отношение за постигане посочените по-горе цели.
Директор на Дирекция „ОУИ“ Варна: (п) (не се чете)