По тематика > Осигуряване > Въпроси, отговори и коментари > 2017 г. > Размер на изплащаното от НОИ обезщетение за безработица, ако лицето е осигурявано през последните 24 месеца върху максималния осигурителен доход
БЕЗПЛАТЕН ДОКУМЕНТ

Размер на изплащаното от НОИ обезщетение за безработица, ако лицето е осигурявано през последните 24 месеца върху максималния осигурителен доход

Публикувано на 05.12.2017

Отговаря Аспасия ПЕТКОВА – експерт по осигуряване

    Въпрос: Има ли за 2017 г. горен (максимален) праг (сума), която се изплаща от НОИ като обезщетение за безработица, ако лицето е осигурявано през последните 24 месеца върху максималния осигурителен доход?

   Отговор: Съгласно чл. 54а от Кодекса за социално осигуряване право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
2. не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда или законодателството на друга държава.
За придобиване право на парично обезщетение за безработица се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и отпуска при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
4. зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна.

   Паричното обезщетение за безработица се отпуска въз основа на заявление до териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако:
1. заявлението е подадено в тримесечен срок от тази дата;
2. лицето се е регистрирало като безработно в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни от тази дата.
Съгласно чл. 54б от Кодекса за социално осигуряване дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица.
Минималният дневен размер на обезщетението за безработица се определя ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, като за 2017 г. е определено в размер 7,20 лв.
В конкретния случай, след като лицето е осигурявано за фонд „Безработица“ през предходните 24 месеца върху 2600 лв., месечното парично обезщетение трябва да бъде изчислено в размер на 60 на сто от 2600 лв. – 1560 лв., или 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването.




Обявление на
Централна избирателна комисия
с адрес: гр. София 1169, пл. „Княз Александър І“ № 1, тел. – 02 939 3719
ОБЯВЯВА: Процедура за подбор за заемане на длъжността „Финансов контрольор“ в администрацията на ЦИК още...
ОБЯВЯВА: Процедура за подбор за заемане длъжността „Главен счетоводител“ в дирекция „Администрация“ в ЦИК още...