БЕЗПЛАТЕН ДОКУМЕНТ |
Бащата (осиновителят) има право на отпуск за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст в размер два месеца
Публикувано на 02.12.2022
експерти от МТСП
В сайта на МТСП експерти отговарят на въпроса: Бих искал да получа информация относно новоприетия платен отпуск за бащи в размер на 2 месеца за отглеждане на дете. От кога ще мога да се възползвам от същия?
Според чл. 164в, ал. 1 от КТ бащата (осиновителят) има право на отпуск за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст в размер два месеца. Предпоставка да се ползва този вид отпуск е преди това бащата (осиновителят) да не е ползвал прехвърлен от майката (осиновителката) отпуск по:
- чл. 163, ал. 10 от КТ (прехвърлен след 6-я месец отпуск за бременност и раждане от майката на бащата за остатъка до 410 дни);
- чл. 164, ал. 3 от КТ (прехвърлен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст от майката на бащата);
- чл. 164б, ал. 2 и 5 от КТ (прехвърлен отпуск за осиновяване); или
- чл. 167, ал. 1 от КТ (отпуск при смърт или тежко заболяване на родител или осиновител).
Следва да се има предвид, че майката може да прехвърли отпуск за бременност и раждане и за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст. Когато бащата (осиновителят) е ползвал отпуск по чл. 163, ал. 10, чл. 164, ал. 3, 164б, ал. 2 и 5 или чл. 167, ал. 1 от КТ за период, по-кратък от 2 месеца, той има право на отпуск по чл. 164в, ал. 1 от КТ в размер на разликата между 2 месеца и ползвания отпуск (чл. 164в, ал. 2 от КТ).
Бащата (осиновителят), който иска да ползва отпуск, уведомява за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително (чл. 164в, ал. 4 от КТ). Работодателят няма право да откаже ползването му, когато работникът или служителят отговаря на условията, определени в законодателството.
В чл. 164в, ал. 5 от КТ е регламентирано, че отпускът не се ползва при:
- смърт на детето;
- лишаване на бащата от родителски права или ограничаването им;
- даване на детето за осиновяване;
- прекратяване на осиновяването;
- настаняване на детето в заведение на пълна държавна издръжка;
- настаняване на детето по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (настаняването извън семейството на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство или в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа).
Работникът или служителят следва да определи периодът, за който ще ползва отпуска. Отпускът може да се ползва наведнъж или на части (чл. 164в, ал. 3 от КТ).
Предвид изложеното имате право да ползвате отпуск по чл. 164в, ал. 1 от КТ, ако отговаряте на условията, определени в законодателството. В заявлението следва да се декларира, че отговаряте на посочените по-горе обстоятелства, както и да се посочи конкретно периодът, през който се заявява ползването на отпуск.
Бихме искали да обърнем внимание, че с цел да се гарантира изплащането на обезщетения при ползване на отпуск по чл. 164в, ал. 1 от КТ, до обнародването в Държавен вестник на изменения и допълнения в Наредбата за паричните обезщетения и помощи (НПОПДОО) и в образците към нея, със заповед на управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) са утвърдени следните образци:
- заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) на основание чл. 53ж от КСО;
- удостоверение от осигурителя относно правото на парично обезщетение на осигурено лице (сега действащото приложение № 10 към НПОПДОО);
- удостоверение относно правото на парично обезщетение на самоосигуряващо се лице (сега действащото приложение № 11 към НПОПДОО).
Утвърдените от управителя на НОИ образци са публикувани на официалната интернет страница на НОИ в рубриката “За клиента”/„Формуляри”/„Формуляри и образци за временна неработоспособност и майчинство” на интернет страницата на институцията.