ВЪВЕДЕТЕ ВАШАТА ПАРОЛА ЗА ДОСТЪП | |
Не сте абонат на Експертис? Разгледайте вариантите ни за АБОНАМЕНТ |
СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПОДКРЕПА ЗА ПРОЕКТИ МЕЖДУ КОМИСИЯТА ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА ЗА РЕГУЛАТОРНО РАЗВИТИЕ НА ЕНЕРГИЙНИЯ СЕКТОР
ДВ. бр. 28 от 02.04.2024г.
(Ратифицирано със закон, приет от 44-то Народно събрание на 26 юли 2019 г., ДВ, бр. 62 от 2019 г. В сила от датата на обнародването му в "Държавен вестник")
Издадено от Комисията за енергийно и водно регулиране
Обн., ДВ, бр. 80 от 11 октомври 2019 г., изм., ДВ, бр. 28 от 2 Април 2024 г.
history
Това споразумение за услуги за подпомагане изпълнението на проекти ("Споразумението") се сключва между Комисията за енергийно и водно регулиране на Република България ("Бенефициентът" или "КЕВР") и Европейската банка за възстановяване и развитие ("ЕБВР"), наричани по-долу "Страните", а всяка от тях - "Страна".
Като се има предвид, че:
(а) ЕБВР е международна организация, създадена в съответствие с международното публично право съгласно Споразумението за създаване на Европейската банка за възстановяване и развитие от 29 май 1990 г. заедно с неговите изменения, в която България е член.
(б) На 22 юни 2017 г. правителството на България и Европейската банка за възстановяване и развитие подписаха Меморандум за разбирателство относно подкрепа за изпълнение на проекти, финансирани от европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) за програмния период 2014 - 2020 г.
(в) Бенефициентът признава опита и експертните знания на ЕБВР в създаването и осъществяването на услуги за техническо сътрудничество и изпълнение на проекти, с особен опит и експертни знания в развитието на енергийната политика и регулирането на енергийния сектор.
(г) Бенефициентът е поискал от ЕБВР да предостави услуги за подпомагане изпълнението на проекти, както е описано в Приложение 1 към настоящото Споразумение ("Услугите"), за:
(i) Разработване на проекти на наредба, методики, инструкции и правила, свързани с мониторинга на пазара (Дейност 1);
(ii) Разработване на вътрешни правила за разследващия експерт на КЕВР (Дейност 2);
(iii) Разработване на проекти на правила за водене на единна регулаторна отчетност за електроразпределителните оператори (Дейност 3);
(iv) Разработване на проект на методика за оценка стойността на капиталовите и оперативните разходи на електроразпределителните предприятия (Дейност 4);
(v) Разработване на проект на методика за обвързване на регулираните приходи на електроразпределителните предприятия с показателите за ефективност и качество на услугите (Дейност 5);
(vi) Провеждане на обучения за експертите от КЕВР за изпълнение на правомощията по Регламент (ЕС) № 1227/2011 ("Регламент") (Дейност 6) (заедно с (i) - (vi) включително, "Дейностите").
ЕБВР се е съгласила да предоставя такива Услуги в съответствие с условията, предвидени в настоящото Споразумение.
(д) Услугите, предоставяни от ЕБВР, се финансират от Бенефициента чрез средствата на ЕСИФ, заделени за България и предоставени на Бенефициента.
Страните по това Споразумение се договарят за следното:
history
Ангажимент
Член 1
(а) Като отчита експертните знания на ЕБВР в създаването и изпълнението на услуги за техническо сътрудничество и изпълнение на проекти, Бенефициентът ангажира ЕБВР и ЕБВР се съгласява да предоставя Услугите по начина, предвиден в настоящото Споразумение.
(б) При предоставянето на Услугите ЕБВР полага същите грижи и усърдие, които използва в другите си дейности по техническо сътрудничество.
(в) Ангажирането на ЕБВР от Бенефициента съгласно настоящото Споразумение не е изключително и не ограничава Бенефициента да ангажира други лица да предоставят услуги по същите или свързани с тях въпроси.