Български законник Седмичен законник Главен счетоводител За Експертис Настолник… Трудово право Семинар Бюджет 1000 въпроса…
По вид документ > Нормативни актове - отменени > Други нормативни актове > ТАРИФА ЗА ТАКСИТЕ ЗА ПРАВОТО НА ВОДОПОЛЗВАНЕ И/ИЛИ РАЗРЕШЕНО ПОЛЗВАНЕ НА ВОДЕН ОБЕКТ
ВЪВЕДЕТЕ ВАШАТА ПАРОЛА ЗА ДОСТЪП
Документът има по-нова версия, която е достъпна само за абонати.

ТАРИФА ЗА ТАКСИТЕ ЗА ПРАВОТО НА ВОДОПОЛЗВАНЕ И/ИЛИ РАЗРЕШЕНО ПОЛЗВАНЕ НА ВОДЕН ОБЕКТ

ДВ. бр. 65 от 08.08.2000г.

Одобрена с Постановление № 154 на Министерския
съвет от 28 юли 2000 г., обн., ДВ, бр. 65 от
8 август 2000 г., в сила от 1 януари 2001 г.

 

Раздел I
ТАКСА ЗА ПРАВОТО НА ВОДОПОЛЗВАНЕ

history Чл. 1. (1) За водоползването при производство на електроенергия от ВЕЦ се събира такса, определена по следната формула:
T = E х W х K ,

history където:
Т е размерът на дължимата годишна такса лв.;
Е единичният размер на таксата 0,001 лв./куб. м;
W размерът на ползвания годишен воден обем куб. м;
К корекционният коефициент, получен при разделянето на средния пад
на ВЕЦ на 450.

history (2) При ВЕЦ, работещи на режим, наложен от водоползвател с по-висок приоритет съгласно чл. 50, ал. 4 от Закона за водите, таксата по ал. 1 се заплаща в размер 50 на сто.

history Чл. 2. (1) За водоползване за питейно-битови нужди, напояване, охлаждане, отдих, за промишлени и други цели се събира такса, определена по следната формула:
Т = Е х W х К ,

history където:
Т е размерът на дължимата годишна такса лв.;
Е единичният размер на таксата в зависимост от целта на
водоползването съгласно таблицата по ал. 2 лв./куб. м;
W размерът на ползвания годишен воден обем куб. м;
К корекционният коефициент, отчитащ проектната категория на водите
във водния обект съгласно таблицата по ал. 2.

history (2) Единичният размер на таксата за водоползване за питейно-битови нужди, напояване, охлаждане, отдих, за промишлени и други цели и корекционният коефициент, отчитащ проектната категория на водите във водния обект, се определят съгласно следната таблица:

Цел на водоползванетоЕдиниченКорекционен коефициент,
поразмер наотчитащ проектната
редтаксатакатегория* на водите
(лв./куб. м)във водния обект
IIIIII
катекатекате
гориягориягория
1.За питейно битови нужди0,0210,50,3
2.За напояване:
2.1.от повърхностни води*0,00151,51
2.2.от подземни води**0,00551,51
3.За охлаждане0,0001421
4.За отдих и воден спорт0,0410,50,3
5.За промишлени цели0,00851,51
6.За други цели0,01532

* Повърхностните води се категоризират съгласно Наредба № 7 от 1986 г. за показатели и норми за определяне качеството на течащите повърхностни води (ДВ, бр. 96 от 1986 г.).
** Подземните води се категоризират съгласно Наредба № 1 от 2000 г. за проучването, ползването и опазването на подземните води (ДВ, бр. 57 от 2000 г.).

history Чл. 3. (1) За водоползване на минерални води - изключителна държавна собственост, се събира такса, определена по следната формула:
Т = Е х W х К ,

history където:
Т е размерът на дължимата годишна такса лв.;
Е единичният размер на таксата в зависимост от целта на
водоползването съгласно таблицата по ал. 2 лв./куб. м;
W размерът на ползвания годишен воден обем куб. м;
К корекционният коефициент, отчитащ категорията на използваната
минерална вода, съгласно таблицата по ал. 2.

history (2) Единичният размер на таксата за водоползване на минерални води и корекционният коефициент, отчитащ категорията на използваните минерални води, се определят съгласно следната таблица:

Цел на водоползванетоЕдиниченКорекционен коефициент,
поразмер наотчитащ категорията***
редтаксатана използваната
(лв./куб. м)минерална вода
IIIIII
катекатекате
гориягориягория
1.За лечение, рехабилитация*,
профилактика** и за пиене0,5111
2.За спорт, отдих, за
битови и хигиенни нужди0,5310,5
3.За други цели0,5531

* Водоползването е за лечение и рехабилитация, когато минералните води се ползват в заведение, регистрирано по Закона за лечебните заведения, или в обект към такова заведение.
** Водоползването е за профилактика, когато минералните води се ползват чрез лечебни и рехабилитационни съоръжения в обект, който не е регистриран по Закона за лечебните заведения.
*** Категорията на минералните води се определя съгласно Наредба № 1 от 2000 г. за проучването, ползването и опазването на подземните води (ДВ, бр. 57 от 2000 г.).

history Чл. 4. Таксата е годишна и се внася от титулярите на разрешителни за водоползване не по-късно от 31 януари на следващата година.

history Чл. 5. (1) Таксата може да бъде внесена авансово до 31 януари на текущата година със 7 на сто намаление.
(2) В случаите по ал. 1 таксата се изчислява на базата на разрешения годишен воден обем.
(3) До 31 януари на следващата година водоползвателите имат право да поискат да им бъде възстановена съответната част от авансово внесената такса, когато ползваният воден обем е по-малък от разрешения, на базата на който е изчислена таксата.
(4) За установяване на ползвания воден обем по ал. 3 водоползвателите представят пред Националния фонд за опазване на околната среда следните документи:
1. молба-декларация съгласно приложението;
2. справка-отчет за показанията на монтирани, работещи и отговарящи на нормативните изисквания измерващи устройства, заверена от директора на съответната басейнова дирекция или от упълномощено от него длъжностно лице.
(5) Националният фонд за опазване на околната среда, когато установи, че искането е основателно, възстановява по сметка на водоползвателите разликата между авансово внесената такса, изчислена на базата на разрешения годишен воден обем, и дължимата такса, изчислена на базата на ползвания годишен воден обем.

history Чл. 6. До монтирането на работещи и отговарящи на нормативните изисквания измерващи устройства таксата се изчислява на базата на разрешения годишен воден обем.

history Чл. 7. Лицата, поискали издаването на разрешително, и титулярите на заварени разрешителни за водоползване заплащат дължимите такси независимо от етапа, на който се намира процедурата за издаване или преоформяне на разрешителното.

history Чл. 8. Номерът на разрешителното и периодът, за който се внася таксата, се вписват в платежните документи за превода на сумите по сметката на Националния фонд за опазване на околната среда.

Раздел II
ТАКСА ЗА РАЗРЕШЕНО ПОЛЗВАНЕ НА ВОДЕН ОБЕКТ

history Чл. 9. (1) За ползването на воден обект се събира такса, определена по следната формула:
Т = Е х W(S) х К ,

history където:
Т е размерът на дължимата годишна такса лв.;
Е единичният размер на таксата в зависимост от целта на ползването
съгласно таблицата по ал. 2 лв./куб. м;
W размерът на разрешения годишен воден обем от водния обект или на
заустения годишен воден обем куб. м;
S площта на ползвания воден обект;
К корекционният коефициент, отчитащ проектната категория на водите
в ползвания воден обект съгласно таблицата по ал. 2.

history (2) Единичният размер на таксата за ползване на воден обект и корекционният коефициент, отчитащ проектната категория на ползваните води, се определят съгласно следната таблица:

Цел на водоползванетоЕдиниченКорекционен коефициент,
пона водния обектразмер наотчитащ проектната
редтаксатакатегория на водите в
ползвания воден обект
IIIIII
катекатекате
гориягориягория
1.За отдих и воден спорт0,1 лв./мќ10,50,3
2.За риборазвъждане, добив
и възпроизводство на
аквакултури и други
биологични ресурси
(водорасли, черупкови
организми и др.) в
пресни води0,01 лв./мќ10,30,1
3.За риборазвъждане, за
добив и възпроизводство
на аквакултури и други
биологични ресурси
(водорасли, черупкови
организми и др.) в
морски води0,005 лв./мќ1
4.За добив на пясък, бала
стра и други дейности,
нарушаващи режима на
водния обект0,2 лв./куб. м10,80,5
5.За заустване* на отпа
дъчни води във воден
обект, отговарящи
на изискванията на
водоприемник**, в т. ч.:
5.1.I категория0,001 лв./куб. м10,50,2
5.2.II категория0,002 лв./куб. м110,5
5.3.III категория0,003 лв./куб. м111
5.4.извън III категория0,01 лв./куб. м111
5.5.За заустване на отпа
дъчни води в крайбреж0,003 лв./куб. м1
ните морски води***

* Повърхностните води се категоризират съгласно Наредба № 7 от 1986 г. за показатели и норми за определяне качеството на течащите повърхностни води (ДВ, бр. 96 от 1986 г.). Категориите на заустваните в повърхностен воден обект води се определят съгласно показателите по наредбата за допустимата степен на замърсяване на различните категории повърхностни течащи води - неразтворени вещества, БПК 5 и ХПК.
** Водите в подземен воден обект и заустваните в подземен воден обект води се категоризират съгласно Наредба № 1 от 2000 г. за проучването, ползването и опазването на подземните води (обн., ДВ, бр. 57 от 2000 г.; попр., бр. 64 от 2000 г.).
*** Качеството на крайбрежните морски води в пояса на санитарна охрана се определя съгласно Наредба № 8 от 1986 г. за показатели и норми за определяне качеството на крайбрежните морски води (ДВ, бр. 2 от 1987 г.).

history Чл. 10. Таксите са годишни и се заплащат от титулярите на разрешителни за ползване на воден обект не по-късно от 31 януари на следващата година.

history Чл. 11. Лицата, поискали издаването на разрешително, и титулярите на заварени разрешителни за ползване на воден обект, заплащат дължимите такси независимо от етапа, на който се намира процедурата за издаване или преоформяне на разрешителното.

history Чл. 12. Номерът на разрешителното и периодът, за който се внася таксата, се вписват в платежните документи за превода на сумите по сметката на Националния фонд за опазване на околната среда.

history към чл. 5, ал. 4, т. 1
ДО
НАЦИОНАЛНИЯ ФОНД
ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
КЪМ МИНИСТЕРСТВОТО
НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
МОЛБА-ДЕКЛАРАЦИЯ
за възстановяване на част от платената такса
за правото на водоползване

history А. Наименование и адрес на лицето - титуляр на разрешителното: ..............................................................................
Номер и дата на разрешителното: ...................................... Данъчен номер: .......................

history Б. Период, за който се иска възстановяване на част от платената такса: ..............................................................................

Цел наПолзванЕдиниченКорекРазмер наРазмер наРазлика
поводоводенразмер национендължиматаавансовомежду
редползваобем затаксатакоефитакса завнесенатаавансово
нетопериода(лв.)циентползваниятакса завнесената
(куб. м)воден обемпериодаи дължимата
за периода(лв.)такса за
(лв.)периода
(лв.)
1.
2.
3.
Всичко:

Долуподписаният
......................................................
Декларирам, че представлявам лицето, посочено в т. А, и че посочената в този формуляр информация е вярна. Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
Дата:.............. Длъжност: ............ Подпис и печат: ........... Попълва се от НФООС:
Забележка. Формулярът се попълва на машина.


   Реклама:
 

сп. "Български законник"

 

в. "Седмичен законник"

 

в. "Главен счетоводител"

 
  вижте пълния списък...   вижте пълния списък...   вижте пълния списък...