БЕЗПЛАТЕН ДОКУМЕНТ |
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 20-31-77 от 13.12.2021 г. Относно: Възстановяване на данък върху добавената стойност
Публикувано на 24.06.2022
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
В Дирекция ОДОП …… постъпи писмено запитване с вх. № 20-31-77 от 13.12.2021 г., относно възстановяване на данък върху добавената стойност, препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП …., офис …...
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество е производител и търговец на органична козметика. Продуктите се произвеждат в България, след което се продават в страната и извън нея. Част от продажбите се извършват чрез платформата Амазон. Дружеството изпраща палети с продукти до главен склад на Амазон във Великобритания. Амазон оставя бройки от дадените продукти в склад във Великобритания, а някои трансферира в други страни.
В момента на реализация на продуктите от системата на Амазон се генерират отчети за извършени продажби по държави. Въз основа на тях дружеството е отчитало и плащало дължимото ДДС в България. Продажбите са третирани като дистанционни продажби. От началото на продажбите през Амазон от 2016 г. до 2018 г. дружеството е работило по описания начин, след което същото е започнало процедура по регистрация през 2019 г. за целите на ДДС в Германия, която е завършила през м. юни 2019 г. От този момент дружеството продава декларации за дължимото ДДС в Германия и спира да плаща ДДС в България. През есента на 2019 г. е получено писмо от немската данъчна администрация, с което съобщават, че дружеството не е подало информация за дължимото ДДС в Германия за периода от м. октомври 2016 г. до м. юни 2019 г. През октомври 2016 г. Амазон започва да складира стоки на дружеството в техни складове на територията на Германия. Според становището на немската данъчна администрация за периода от м. октомври 2016 г. до м. юни 2019 г. ДДС е дължим в Германия, като следва да се декларира и заплати там.
Поставен е следният въпрос: Каква е процедурата за възстановяване на платеното ДДС в България за периода от м. октомври 2016 г. до м. юни 2019 г. включително, което е дължимо и заплатено от дружеството в Германия?
В отговор на поставения от Вас въпрос, съобразявайки приложимата нормативна уредба изразявам следното становище:
С разпоредбата на чл. 126 от ЗДДС се регламентира извършването на корекции в подадени справки-декларации и отчетни регистри. Съгласно ал. 1 от посочената правна норма, допуснати грешки в подадени декларации по чл. 125, ал. 1 и 2 вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри по чл. 124 се коригират по реда на ал. 2 и 3.
В разпоредбата на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени справки-декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните peгистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите. В т. 2 на чл. 126, ал. 3 от закона са уредени случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване на документи в отчетните регистри. Инициативата за коригиране в случая е на задълженото лице, което писмено уведомява компетентния opган по приходите в съответната ТД на НАП. Органът по приходите предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период.
В ЗДДС не е регламентиран специфичен ред за предприемане на тези действия, поради което приложение ще намерят общите разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. Тези действия биха могли да се изразят в даване на възможност за подаване на нова справка-декларация съгласно чл. 103, ал. 1 от ДОПК, издаване на акт за установяване на задължението по чл. 106 от ДОПК или извършване на ревизионно производство за установяване на задължението по чл. 108 от ДОПК.
При условие, че се установи ДДС за възстановяване, данъкът се възстановява по реда на чл. 129 от ДОПК. На основание ал. 1 от посочената разпоредба, прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.
Също така, следва да имате предвид, че в случаите на грешно данъчно третиране, корекциите на грешки, допуснати от данъчно задължените лица при документиране на доставките с фактури или известия, се извършват по реда на чл. 116 от ЗДДС. За доставките, за които издаването на фактура не е задължително и съответно не е издадена такава и дружеството като доставчик е издало отчет за извършените продажби по реда на чл. 119, ал. 1 от ЗДДС, същият също следва да бъде коригиран.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от същия.
Директор на Дирекция „ОУИ“ Пловдив: (п) (не се чете)